Skocz do zawartości

Hej! Zauważyliśmy, że korzystasz z "adblocka".
Chcesz pozbyć się komunikatu? Wystarczy wyłączyć wtyczkę!
Jeśli chcesz swobodnie poruszać się po forum bez reklam możesz zakupić rangę "Premium".
Więcej informacji!
Dave

RAID

Rekomendowane odpowiedzi

Dave

Siemaneczko. Tak postanowiłem was troszkę zagiąć i zadać wam bardzo nie typowe pytanie. Zależy mi naprawdę aby mój teamspeak działał mega rewelacyjnie (taki joke) i postanowiłem zmienić troszkę konfigurację dysków. Mam 2 dyski NVME oraz 2 dyski HDD. Wszystkie mają po 250 GB (tak dla uproszczenia). Zależy mi na kopi zapasowej danych, szybkości dostępu oraz tak mniej więcej abym miał 400 GB wolnej przestrzeni dyskowej (bardzo dużo ikonek będzie :D )

Dodatkowo bardzo by przydatna była opcja robienia bardzo szybkich kopi w postaci migawki systemowej. Jaki RAID polecicie? Daje like za każdą sensowną odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

:o @h04x chyba nie jesteś jednak żółtodziób :D

A tak poważnie testuje środowisko proxmox, co niestety nie idzie w 100% po mojej myśli.

System ProxMox posiada automatyczny instalator (brak konsoli), co oznacza, że jestem zdany całkowicie na jego łaskę, ale rozważam opcję instalacji w sporo bardziej zaawansowany sposób.

Raid10?

Spoiler

Składa się z połączenia dwóch systemów RAID (1 i 0) tak więc przedstawię dlaczego bym go nie używał:

image.png.65e2e9fcac9575d32d71858a7b95f860.png

Raid 1 sprawia, iż dwa dyski są klonowane, dzięki czemu posiadamy zawsze kopie zapasową i jak nam jeden dysk zacznie nawalać, to możemy sobie go podmienić nie tracąc danych.

Raid 0 :D to jest dopiero fenomen :) Z dwóch małych dysków robi jeden duży. Gdy padnie nam jakiś dysk to tracimy dane (różnymi metodami oczywiście się da odzyskać ale mniejsza o to). Ale jeszcze lepszym bajerem jest fakt iż jak napisałem wyżej, posiadam dwa identyczne dyski NVME, które rozwalają dyski SSD pod względem szybkości oraz dwa dyski HDD (czyli to coś co macie w swoich kompach zapewne). Jeśli ktoś nie wie to NVME rozwala prędkością przesyłu danych oraz czasem dostępu, tak więc pytanko co będzie się działo gdy zrobię tak, że połączę dwa NVME jaki jeden RAID 1 oraz dwa dyski HDD jako drugi RAID 1, a następnie połączę te dwa raidy w RAID 10. No to już wszystko mówię. KATASTROFA dla mojego serwera. Dyski HDD tak spowalniają pracę tego systemu, że jedyne co byłem w stanie zrobić, to odłączyć kabel zasilania :)

Raid5?

Spoiler

No cóż to już jest dużo bardziej sensowna odpowiedź. RAID 5 robi kopię, ale w bardzo inteligentny sposób.

image.png.5136d84a0770c4c2b32d16bf98bde215.png

OJOJ i co tu się dzieje. No już tłumaczę. Każdy dysk posiada tj. kopię danych z innego dysku. Bardzo bezpieczne rozwiązanie, ale czy na tym rozwiązaniu uzyskam 400GB o których wspomniałem? No niestety, ale nie. Dzięki bardzo fajnemu kopiowaniu danych dostęp do tych danych jest bardzo szybki i bardzo bezpiecznie je magazynujemy. Możemy stracić dwa dyski, a dane i tak odzyskamy :)

Może jakieś inne propozycje?

No i co z robieniem migawek systemu? 

PS. Nie bójcie się dawać błędnych odpowiedzi. Zawsze lepiej się zapytać niż żyć w niewiedzy :)

PS2. Mówi to wam człowiek, który chłodzi swoje serwery płytkami peltiera

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Matex

Jedyne raidy, które tak naprawdę są użyteczne to: 0, 1, 5, 6 i 10. Jeśli liczy się bezpieczeństwo przede wszystkim to 1 jest "for mission critical". :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

Witaj @Dave
A więc tak, opisałeś ile masz dysków a proszę napisz jakie masz pojemności tych dysków.
Co do raidów, to podstawą mieć RAID1, nie polecam RAID0 ;) 
Ale to nic, jeśli chodzi o RAID5 czy tam 10 to działa to tak, że jak "wyleci" a tak po naszemu "uszkodzi" się jeden dysk to wtedy wszystkie dane mamy na drugim dysku i wtedy taki admin z serwerowni idzie, wymienia dysk a potem jest status odbudowy, odbudowa na RAID1 trwa około bodajże 3h na 2TB dysku jakoś tak nie pamiętam bo 270 dni temu konfigurowałem RAID1 na HDD 2TB ;) 
@Dave  @h04x
No ale jak masz 2 dyski HDD to RAID5, RAID10 odpada a dlaczego? bo też trzeba mieć min. dysków posiadać więc opcja z RAIDem jest załatwiona. 
Bo masz 2 dyski inne i drugie 2 dyski inne HDD takie same a jeśli chcesz mieć RAID5 to jak pamiętam dobrze trzeba mieć 3 dyski takie same a na RAID10 zwane potocznie 1+0 trzeba mieć min. 4 dyski. Dlatego sprawa z RAIDem załatwiona i polecam RAID1, ja aktualnie na dedyku jednym mam RAID1 i dyski chodzą pęłną parą, dyski HDD 100mb/s więc jest ok ;)  takiego screena weryfikacyjnego dam: https://scr.hu/zqYXP9 

@Matex dla mnie raid0 jest bezużyteczny, a tak to raid1 zaufany bo wiem, że nie stracę danych a co do reszty raidów to zależne jest od dysków, jaką mają prędkości bo im wyższy RAID to odzyskiwanie danych jak i ogólna praca dysków jest wolniejsza niż na raid1 ale bezpieczniejsze są więc wiesz ;)  

No dobra, druga opcja to rozłożenie dysków, jak widać ja miałem 2 dyski SSD i 2 dyski HDD, więc dyski HDD przeznaczyłem na backup + ewidentne jakieś inne potrzeby przykładowo np.: admin chciałby mieć 500gb oddzielonej przestrzeni na jakieś inne dane na osobnym dysku.
No a reszta to wiadome na dyskach SSD.

Nie wolno mieć backupów na dyskach SSD bo dyski SSD szybko się zużywają. To bardzo ważne. Ważne jest rozłożenie wszystkich partycji aby była każda oddzielona i nie na jednej partycji wszystko mieć! Czyli wymagane jest mieć osobną partycję do:
boot, / , /var, /usr, /tmp, oraz mieć w jakiejś partycji strony, ja mam zawsze na /home :)  i oczywiście swap ale to już chyba wiadome :D 

No a jeśli chodzi teraz o komendy na backupy, jak jest cron to wszystko do crona i problem załatwiony z backupem ale trzeba też stare backupy usuwać co np. 5 dni, zależy ile waży backup ;)  backup ikonek nie warto robić, bo można w wersji finalnej zgrać na backupowy dysk i będzie ok :D 
No i to chyba tyle ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

@kamil2321 myślę, że się dogadamy na grubsze tematy ;) 

A co do konfiguracji to postanowiłem dodać jeszcze dwa HDD i zrobiłem tak:

RAID 10 with 4x256 GB and Mirroring for NVME <- polecam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

@Dave
No dołożenie dodatkowych dwóch dysków i RAID10 to dobra opcja ;) 
Tylko, że hm nie wiem czy dobrze skumałem ale dałeś SSD jako mirror i korzystasz z dysków HDD? 
W sensie, że na SSD kopia a na HDD użytkowanie - nie polecam :D 
Dyski HDD tylko do backupów i innych rzeczy a SSD do pracy, nie na odwrót :D a jak źle skumałem to nie ma tematu XD 

Edytowane przez kamil2321

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie