Skocz do zawartości

Hej! Zauważyliśmy, że korzystasz z "adblocka".
Chcesz pozbyć się komunikatu? Wystarczy wyłączyć wtyczkę!
Jeśli chcesz swobodnie poruszać się po forum bez reklam możesz zakupić rangę "Premium".
Więcej informacji!
Dave

Obowiązki administratora względem prawa

Rekomendowane odpowiedzi

Dave

Witam. Nie jednokrotnie słyszano o różnego rodzaju udostępnianiu adresów IP dla osób trzecich przez administratorów różnych serwerów (nie tylko TeamSpeak).

Na początek chciał bym wyjaśnić wszystkim, iż wasz adres IP należy również do zbioru danych osobowych, co za razem każdemu administratorowi nakazuje nie udostępnianie waszych adresów IP według ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Dla bardziej zainteresowanych zamieszczam link do w.w. ustawy:

http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971330883

Tak więc jak mówi prawo administrator takiego serwera może ponieść karę nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Dlaczego to piszę? Otóż specjalnie dla was administratorzy, abyście wiedzieli, że nie wiadomo kto na kogo trafi, a z taką informacją jak czyjś adres IP można zrobić naprawdę wiele.

Pewnie pierwsze co wam przychodzi na myśl to ataki DDoS. Jest to dość popularne wśród graczy, ale taki adres IP kryje za sobą dużo więcej informacji.

Większość portali ze względów bezpieczeństwa posiada sporą bazę danych w której są przechowywane również wasze adresy, a co za tym idzie są one powiązane z waszymi kontami na tych portalach. Takie bazy są specjalnie zabezpieczone i nie ma możliwości włamania się do takich baz danych.

Trochę będę tu sobie "dumał" na ten temat :)

Swojego czasu byłem programistą dla dużej korporacji, która swój cały biznes zawdzięczała portalom internetowym. Tak się składało, że trafiłem do największego portalu pod względem użytkowników. Pełny wgląd do wszelkich informacji w bazie danych. Jak pewnie wiecie od dość długiego czasu prowadzę również serwer TeamSpeak. Dla własnej świadomości porównałem adresy IP właśnie w tym portalu z adresami IP na swoim serwerze (wszystkie adresy IP które się uzbierały od września 2012 r.). Po analizie takich danych łącznie znalazłem ok 200 kont powiązanych. Dość duża liczba co nie? Oczywiście nie wykorzystałem tych informacji w żaden sposób. Teraz sobie wyobraźcie jak często zdarzają się wycieki danych z różnych firm. Zapewniam was, że są osoby, które takie dane magazynują nie zawsze zgodnie z prawem. Wystarczy jeden wyciek z takiego portalu w jakim ja pracowałem oraz wasz adres IP, a można się dowiedzieć naprawdę bardzo dużo o was :)

No cóż. Jeśli uda wam się znaleźć taki wyciek w którym ulotniły się wasze dane osobowe i macie na tyle dowodów oraz odwagi aby zgłosić to odpowiednim służbom to naprawdę mogę tylko pogratulować. Możecie się wówczas starać nawet o odszkodowanie z racji takiej, iż administrator ma obowiązek przechowywać dane w bezpieczny sposób, a co za tym idzie nie może ich udostępniać osobom trzecim bez waszej wyraźnej zgody.

Nie wiem w sumie po co to wszystko napisałem, ale może kogoś zainteresuje :) z ciekawości podeślę ten temat dla naszej prawniczki, a może i ona się wypowie :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
`.Łukasz.

Cieszę się, że pojawiła się taka informacja na forum.

Może banda dzieciaczków zacznie to przestrzegać bo ostatnimi czasy wiem, że z niektórych serwerów wylatują IP dla innych użytkowników.

Edytowane przez `.Łukasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie