Skocz do zawartości

Hej! Zauważyliśmy, że korzystasz z "adblocka".
Chcesz pozbyć się komunikatu? Wystarczy wyłączyć wtyczkę!
Jeśli chcesz swobodnie poruszać się po forum bez reklam możesz zakupić rangę "Premium".
Więcej informacji!
кℓαкiєя

[Poradnik] - Instalacja LAMP na VPS

Rekomendowane odpowiedzi

кℓαкiєя

Witam !

Jest to mój pierwszy poradnik na tym forum.

Chciał bym wam przedstawić instalacje bazy danych MySQL na VPS  -  ( Virtual Server Private )

Będą to trzy proste kroki   :)  

A więc przejdźmy do instalacji  :)

1.  Aktualizacja maszyny.

apt-get update
apt-get upgrade

[ INFO ]  -  A więc mamy już zaktualizowaną maszynę teraz przejdziemy do docelowej instalacji.

2.  Instalacja przydatnych pakietów.

apt-get install apache2 
apt-get install php5 
apt-get install mysql-server 
apt-get install phpmyadmin

3. Instalacja apache2 oraz servera phpmyadmin.

apt-get install apache2 php5 mysql-server phpmyadmin

[ INFO ]  -  Podczas instalacji powyższego pakietu będziemy zmuszeni do podania trzech haseł.

Dwa pierwsze hasła są to hasła użytkownika root MySQL-a.Następne hasło (trzecie) odpowiadać będzie za phpmyadmin.

Po zakończeniu instalacji sprawdzamy, czy poniższe adresy działają.

http://IP_TWOJEGO_VPS                                     - Zwykła strona z apache2

http://IP_TWOJEGO_VPS/phpmyadmin         - Panel logowania do phpmyadmin

UWAGA !

Nie działa ci php ?

Wpisz poniższą komendę !

ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin

4. KONIEC !

Była to krótka instalacja oraz bardzo przydatna przy większych botach typu Abot / Mbot .

Do nich jest potrzebna baza by generowały się Topki oraz inne.

Mam nadzieję, że wam się przyda.

Pozdrawiam KlaKier !

Edytowane przez KlaKier

Wszelkie pytania, pv.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
krystekk2

Fajny poradnik. Mogłeś wszystko rozpisać po kolei co wybierać bo jak się instaluje phpmyadmin to jest kilka opcji do wyboru. + za chęci :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
-Nαтυѕ ♥

No prosto i skutecznie +

7ke00EW.png.54734671043deb331d27bce523a4564e.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
кℓαкiєя

@krystekk2 - Dzięki trochę mi ciężko by wiedzieć co tam dokładnie pisze jak nie mam aktualnie wolnego oraz czystego VPS. 

Ale wystarczy znać minimalnie język Angielski i można zrozumieć co tam jest napisane i wybrać prawidłowy punkt.

Ale dziękuje za pozytywną wypowiedź ! Plusik poleciał dla Ciebie   :)

@-Nαтυѕ ♥  -  Dziękuję za pozytywną wypowiedź.  Plusik dla Ciebie !

Wszelkie pytania, pv.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

Bardzo fajny poradnik :)

Ale chciałbym cię poprawić w kilku kwestiach (wiem :) czepiam się ):

• W pkt. 2 oraz 3 instalujesz to samo oprogramowanie - możesz mi powiedzieć jaki to ma sens? Czy przypadkiem podczas wykonywania pkt. 3 nie wyskoczy informacja iż nie zostaną zainstalowane żadne pakiety?
  • Czy aby na pewno linijka:
    ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin

działa pod wszystkimi wersjami linuxa? Tak się składa, że mam u siebie na serwerach w większości zainstalowanego debiana 8 i tam ścieżka dostępowa do publicznego katalogu www jest troszkę inna: /var/www/html
    Tak więc powinna ta linijka wyglądać następująco

• ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin

A mogę nawet napomnieć iż można sobie sprawdzić ścieżkę głównego katalogu w pliku konfiguracyjnym PHP. Nie będę dokładnie tłumaczył bo ostatnio ktoś nie miło zareagował na zbyt szczegółowy opis :D 

•  

• [ INFO ]  -  Podczas instalacji powyższego pakietu będziemy zmuszeni do podania trzech haseł.
    Dwa pierwsze hasła są to hasła użytkownika root MySQL-a.Następne hasło (trzecie) odpowiadać będzie za phpmyadmin.
    Po zakończeniu instalacji sprawdzamy, czy poniższe adresy działają.

A to przypadkiem nie było najpierw jedno hasło do konta root na serwerze MySQL, a następnie dwa razy powtórzone hasło do panelu PhpMyAdmin dla konta root?

• Kto jest autorem powyższego poradnika? Bo gdzieś już widziałem identyczne błędy ale mam problem je znaleźć w danej chwili.\

PS. Sorki że was tak poprawiam, ale chcę abyście się też nauczyli sprawdzać co dokładnie wstawiacie na forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
кℓαкiєя

@Dave  no tak poradnik jest z neta oraz postaram się go poprawić.

Dziękuję za wypowiedź. Plusik dla Ciebie !

Wszelkie pytania, pv.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

Hm.. moi drodzy wiem, że będę się czepiać ale tego jeszcze nikt nie zauważył i również mam to na uwadze, że jesteście początkujący ale ok. 

Zatem przejdę do sedna:

1. @KlaKier to nie jest instalacja MySQL, tylko tutaj pokazujesz instalację LAMP na systemie Debian bądź Ubuntu, przyjmijmy że to Debian.

2. Najważniejsza wersja systemu oraz rzecz jasna repozytoria, nie każdy dostawca VPSa ma aktualne repo, więc najlepiej dodać notkę z informacją, aby zobaczył czy repo jest wpisane od oficjalnej strony Debiana ale dlaczego? dlatego, iż jak chcesz zainstalować mysql komendą jaką dałeś to jak ktoś nie ma upgrade z oficjalnej strony Debiana to komenda będzie znacznie inna, mianowicie np.: apt-get install mysql-community-server ;) a najlepiej dodać repo z mysql'a i będzie po problemie.

3. Jak już instalować LAMPa to porządnie a nie na odpierdziel się.. czyli brakuje:

a) po zainstalowaniu, wpisać mysql_secure_installation i wyłączyć możliwość logowania się użytkownikom anonymous. 

b) należy zainstalować: python-software-properties libapache2-mod-php5 php5-mysql php5-mcrypt php5-curl 

4. Zmienić nazwę tematu na:

[VPS] Instalacja LAMP na Debian/Ubuntu 

Wyraźniej będzie i będzie wiadomo o co kaman. 

Wybacz, że się doczepiłem, ale jak dokładność to dokładność :) i nikogo nie śmiem obrażać, jeśli obraziłem kogoś, to wybaczcie a jeśli widzicie, że się wywyższam to słuszna uwaga, akurat mam dość spore osiągi, jak lambo galardo hihi  

Pozdrawiam! 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

@kamil2321 masz tu bardzo dużo racji w tym co mówisz, ale pytanie jest jedno z mojej strony: Czy użytkownik który nie ma bladego pojęcia o tym co tak na prawdę robi, zrozumie co tu napisałeś? Niestety nie i nie poradzi sobie z tj. opanowaniem tych zagadnień o których wspomniałeś. Co do nazwy tematu również nie mogę zaprzeczyć, że masz rację, ale jest to (jeśli można to tak ująć) dla osób które nie siedzą w tym na co dzień i które na pewno nie wpiszą w wyszukiwarkę: instalacja usługi LAMP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

@Dave hm.. czy nie lepiej będzie, żeby nie wprowadzać kogoś niedoświadczonego w błąd? bo jak pewnego dnia, dowie się, że ta instalacja mysql to nie tylko instalacja mysql to zawiedzie się i myślicie, że ten temat potraktuje dobrze i opinia o waszym forum? NIE. 
Najmniejsze szczegóły są najważniejsze, a najważniejsze jest to aby nie wprowadzać nikogo w błąd, tym bardziej niedoświadczone osoby. 

Lecz jak napisałeś, może nie mieć bladego pojęcia co to jest LAMP i wgl, więc proponuję wyjście takie, żeby stworzyć kolejny temat, tym razem TYLKO samą instalację mysql, bez phpmyadmina itd i w tamtym temacie można polecać ten temat LAMPowy z objaśnieniem skrótowym i będzie wszystko git. No i wyjaśnić w tym temacie co to jest tenLAMP.  Bo naprawdę, trzeba dbać o wiedzę i szanować oraz wiadome nie wprowadzać nikogo w błąd, bo trochę obciach sobie ktoś niedoświadczony zrobi jak powie do kogoś "A instalowałem sobie mysql z tego tematu" i poda Wasz temat a ktoś mu powie "Stary, przecież to nie tylko instalacja mysql, wprowadzają Cie w błąd bo to jest przecież instalacja LAMPa" i objaśniać będą mu i myślicie, że taki użytkownik zaufa Waszym poradnikom? bo wątpię ;)  
Albo inna sytuacja, gość ma to wszystko zainstalowane ale bez phpmyadmina i bez mysql i chce zainstalować sobie to już tu wprowadzanie w błąd bo nie zawsze warto upgrade systemu robić, bo może chcieć np. starsze php i apache a ma repo do najnowszych i może nie wiedzieć że apt-get upgrade mu zrąbie nie tylko konfiguracje jak i będzie miał wiele problemów, wiem co piszę bo sam nie robię upgrade a jak robię to muszę stare konfiguracje w apache i php zmieniać :D co jest bardzo uciążliwe i zżera dużo czasu ;) 
Cenie sobie to, iż ktoś napisał takowy poradnik ale naprawdę, warto wszystko oddzielić i zrobić np. 5 poradników niż jeden, który zrobię reputacje forum ;) 
Bądź wyjście takie aby napisać temat nwm np.:
[Debian] Instalacja MySQL z lub bez PhpMyAdmina
Napisałbym te poradniki, ale nie będę wam brać zapału jak i większego doświadczenia w tym co robicie więc nie napiszę :P praktyka jest najważniejsza :D 

A i tak btw, jest błąd w temacie, ogromny błąd bo tu:
https://scr.hu/11XGZe
To tutaj nie może pisać "Nie działa ci php?" bo daje przecież tylko symlink do phpmyadmina a co ma phpmyadmin do php? wielkie nic, php jest częścią apache a nie phpmyadmina ;) 
Więc wypada zmienić na:
"Nie działa Ci PhpMyAdmin"? " 
Ale to i tak jest głupi fix, bo może nie działać z powodu braku symlinku w konfiguracji apache i nie uruchomi się a dodając taki głupi symlink bez urazy to spowoduje no niestety typowy błąd każdego początkującego. I tak btw fachowo to nie wygląda, dając symlink do zawartości www ;)  bo jak ktoś niedoświadczony usunie symlinka to jeb nie działa phpmyadmin. 
I zmienić wystarczy symlink na:

ln -s /etc/phpmyadmin/apache.conf /etc/apache2/conf.d/phpmyadmin.conf

I potem komedna:

service apache2 restart

Nie muszę chyba tego objaśniać czemu tak? :D 

Edytowane przez kamil2321

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

jak już tak dosłownie poprawiać wszystkie błędy to zamiast

service apache2 restart

powinno być:

systemctl restart apache2

Pierwsza komenda jest wypierana, a chyba jedynie takie systemy jak Debian i Ubuntu posiadają jeszcze takie odniesienia. Czy jakieś inne jeszcze posiadają trudno mi powiedzieć, bo trochę tego jest :) 

Edytowane przez Dave

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321
Dnia 3.06.2017 o 16:07, Dave napisał:

jak już tak dosłownie poprawiać wszystkie błędy to zamiast

service apache2 restart

powinno być:

systemctl restart apache2

Pierwsza komenda jest wypierana, a chyba jedynie takie systemy jak Debian i Ubuntu posiadają jeszcze takie odniesienia. Czy jakieś inne jeszcze posiadają trudno mi powiedzieć, bo trochę tego jest :) 

Hehe nie każdy ma systemctl, systemctl trzeba doinstalować bo domyślnie jest na service :D systemctl inaczej w debianie systemd to nowy pakiet, którego wprowadził no nie tylko oni :D 
Ja posiadam debian7 i nie doinstalowywałem tego zbędnego pakietu bo jak doinstaluje to musze wszystkie skrypty zaktualizować i bawić się troszkę :D 
Od zalania dziejów domyślnie na starych jak i na najnowszych systemach powinno być service :D  dlatego podałem service apache2 restart :D 
Taki screen z mojego Debiana:
https://scr.hu/J34LZj
Ale dzięki za uwagę z systemctl :D 
Można i dodać do tematu i tą komendę i tą, nie zawadzi :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave
5 godzin temu, kamil2321 napisał:

Od zalania dziejów domyślnie na starych jak i na najnowszych systemach powinno być service :D  dlatego podałem service apache2 restart :D 

# service apache2 status
bash: service: nie znaleziono polecenia

Jeśli chodzi o takie systemy jak Debian 8 to jest tam już systemctl, a service robi tylko i wyłącznie za alias dlatego bez problemu zadziałają tam obydwie wersje komendy.

Różnicę można zobaczyć po samych komunikatach jakie są zwracane

Przykład systemctl (również identyczny po wpisaniu komendy service apache2 status) - debian 8 

image.png.00ae18d64612609b620d75fc292dca7c.png

Przykład service dostępnego w starszych wersjach systemu

image.png.bf9c344c839473a9ca5c573cee1d1cc4.png

Nie miałem jak wykonać takiego zrzutu z powodu braku starszej wersji systemu, dlatego też zamieszczam źródło obrazka

https://www.systemcodegeeks.com/web-servers/apache/how-to-install-the-apache-web-server/

Nie chcę tu wywoływać żadnej specjalnie rozbudowanej dyskusji, ale pomyślałem, że warto aby użytkownicy wiedzieli czym się te komendy różnią i dlaczego czasami może któraś z nich nie działać.

Edytowane przez Dave

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

Heh na moim debianie w wersji 8 nie ma systemctl XD 
https://scr.hu/Yj8mPr
Nom, najlepiej dać 2 komendy, u innych może nie zadziałać pierwsza i zadziała druga :D
Ale chyba już wiem czemu, bo jak sobie dziś sprawdziłem na stronie debiana to wyszła najnowsza wersja debiana w wersji 8.8 :D  no więc pewnie masz wersję 8.8  a ja nie robię upgrade bo więcej bym musiał poprawiać niż dotychczas :D  
Ech ten debian.. szkoda, że wywalił service ;/ no cóż :D  
Generalnie service a systemctl nie różnią się zbyt dużo :D ale widzę, że w systemctl rozbudowali nieco informacji :D 
No nic, pasuje w temacie nieco pozmieniać XD 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dave

Dlaczego szkoda? Właśnie systemctl jest lepszy - dużo bardziej rozbudowany

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomaszek

Zapomniałeś wspomnieć że jeśli nie zadziała komuś strona żeby dodał bo pliku /etc/apache2/apache.conf 

Include /etc/phpmyadmin/apache.conf

i następnie zrestartował serwer komendą service apache2 restart

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321

@Dave a bo większość systemów ma service hehe :D  i przywykłem do service XD 

@Tomaszek trafna uwaga lecz nie zbyt udana bez urazy :D  ponieważ komenda:

Tworzy symlinka phpmyadmin w konfiguracji apache, tak aby serwer apache zabrał pod uwagę plik konfiguracyjny apache.conf z folderu phpmyadmina :D
Twoja opcja jest opcją edytowania pliku apache.conf w folderze apache2 :D i dlaczego piszę, że nie jest to trafna uwaga?
Ponieważ w apache2.2 jest opcja tak jak Ty tu dałeś czyli chodzi mi o Include, lecz w nowszym apache w wersji 2.4 czyli apache2.4 jest IncludeOptional 
A jeśli ktoś instaluje ze źródeł dystrybutora to albo ma pakiet nowszego phpmyadmina i apache2.4 albo starszego phpmyadmina i apache2.2 :) 
Dlatego warto dawać symlinka od folderu phpmyadmina z gotową konfiguracją pod dany serwer www :) 
Niemniej jednak Twoja uwaga i opcja jest oczywiście poprawna, tylko robiona w inny nieuniwersalny sposób ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomaszek
Godzinę temu, kamil2321 napisał:

@Dave a bo większość systemów ma service hehe :D  i przywykłem do service XD 

@Tomaszek trafna uwaga lecz nie zbyt udana bez urazy :D  ponieważ komenda:

Tworzy symlinka phpmyadmin w konfiguracji apache, tak aby serwer apache zabrał pod uwagę plik konfiguracyjny apache.conf z folderu phpmyadmina :D
Twoja opcja jest opcją edytowania pliku apache.conf w folderze apache2 :D i dlaczego piszę, że nie jest to trafna uwaga?
Ponieważ w apache2.2 jest opcja tak jak Ty tu dałeś czyli chodzi mi o Include, lecz w nowszym apache w wersji 2.4 czyli apache2.4 jest IncludeOptional 
A jeśli ktoś instaluje ze źródeł dystrybutora to albo ma pakiet nowszego phpmyadmina i apache2.4 albo starszego phpmyadmina i apache2.2 :) 
Dlatego warto dawać symlinka od folderu phpmyadmina z gotową konfiguracją pod dany serwer www :) 
Niemniej jednak Twoja uwaga i opcja jest oczywiście poprawna, tylko robiona w inny nieuniwersalny sposób ;) 

Jestem osobą która woli osobiście coś dodać do pliku. Nie ufam takim komendą :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kamil2321
Dnia 7.06.2017 o 16:21, Tomaszek napisał:

Jestem osobą która woli osobiście coś dodać do pliku. Nie ufam takim komendą :D

No wiesz zwykle na każdych forach i nawet w zagranicznych robią te błędy, że dają takie edycje jak Ty :D a po upgrade apache płacz bo nie działa wiele usług z Include XD hihi :D 
No ale wiesz każdy edytuje jak chce, ja daję tylko jak najlepsze i sprawdzone metody oraz w pełni pasujące do każdej wersji a czy skorzystają z moich rozwiązań to już tę opcję zostawiam dla każdego indywidualnie :D  
No ale warto abyś wiedział, że jak będziesz miał nowszego apache, to będziesz musiał dawać IncludeOptional :D choć są wersje apache2.4 z starszych wersjach to te pierwsze wersje apache2.4 współpracują z Include ale rzadko co się spotyka :D 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Devanger

Fajnie, że udostępniłeś ten poradnik...

Na pewno może ktoś go użyje.

+

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Venden!

Przydatne ? leci +

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Qmis

Przydatny poradnik dla zielonych 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PCX_HERO

Wyskakuje mi takie coś: ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin
ln: failed to create symbolic link '/var/www/html/phpmyadmin/phpmyadmin': File exists

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fluezd
2 godziny temu, PCX_HERO napisał:

Wyskakuje mi takie coś: ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/html/phpmyadmin
ln: failed to create symbolic link '/var/www/html/phpmyadmin/phpmyadmin': File exists

Przetłumacz sobie frazę "File exists" to będziesz wiedział co jest nie tak. ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PCX_HERO
Godzinę temu, Fluezd napisał:

Przetłumacz sobie frazę "File exists" to będziesz wiedział co jest nie tak. ?

Nie wiem jak to naprawić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi